بسته
(0) موارد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
همه دسته‌ها
  فیلترها
  اولویت‌ها
  جستجو

  عوامل محیطی آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو چیست و چگونه می توان به از بین بردن عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه کمک نمود؟

  عوامل محیطی آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو چیست و چگونه می توان به از بین بردن عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه کمک نمود؟

  عوامل محیطی آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو چیست و چگونه می توان به از بین بردن عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه کمک نمود؟

  از مهمترین عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو میتوان به فضله پرندگان، شیره درخت، باران‌های اسیدی، گرد و خاک و تابش مستقیم نور خورشید مخصوصا در مناقط خشک اشاره نمود. در زیر به صورت مختصر در مورد این عوامل که بر اثر مدت زمان به رنگ خودرو آسیب میرسانند و برخی راهکارهای پیشنهادی برای رفع آسیب یا کم کردن میزان آسیب صحبت می کنیم .

  فضله پرندگان یکی از اولین و متداول ترین عوامل آسیب رسان به رنگ خودرو می باشد. مشاهده فضله پرندگان روی بدنه خودرو چیزی‌ است که همه صاحبان وسایل نقلیه با آن مواجه می‌شوند. پیش از همه بگوییم که فضله پرندگان به دلیل ترکیبات اسیدی یکی از آسیب رسان‌های جدی به رنگ خودرو می‌باشد. در صورتی که به موقع برای پاک کردن آن اقدام نکنید، اثر خوردگی دائمی کیلر و رنگ را برجای می‌گذارد و معمولا یک یا حداکثر دو روز برای پاک کردن اثر فضله پرندگان فرصت دارید. این زمان بستگی به شرایط آب و هوایی و نوع پرنده تفاوت خواهد داشت که طبیعتا هر چه زودتر نسبت به تمیز کردن بدنه اقدام شود، احتمال خوردگی رنگ بدنه کمتر خواهد شد.

  اگر مشاهده کردید فضله پرنده به رنگ خودرو چسبیده است، ابتدا کمی آب روی آن ریخته و بگذارید خیس بخورد و سپس با یک دستمال نرم به آرامی فضله را از روی بدنه ماشین پاک کنید و در صورتی که به این شکل موفق به تمیز کردن نشدید، می‌توانید از مقدار کمی شامپو ماشین و یا مواد تمیز کننده بدون نیاز به آب مخصوص بدنه نیز استفاده نمایید. در صورت تمیز کردن و برجای مانده اثر خوردگی حاصل از اسید فضله پرندگان روی بدنه خودرو، مراجعه به پولیشکار و یا دیتیلینگ خودرو برای از بین بردن لکه روی بدنه توصیعه می شود و با استفاده از پولیش نیمه زبر با قدرت لایه برداری متوسط امکان از بین بردن لکه حاصل از فضله پرندگان را امکان پذیر می نماید.

  عامل دیگر آسیب رساننده به رنگ خودرو شیره درختان می باشد. هنگامی که در فصل بهار و تابستان خودروی خود را زیر درختان پارک می کنید، همیشه این احتمال وجود دارد که شیره درخت روی رنگ بدنه ریخته شود. برای پاک کردن شیره درخت نیز باید قبل از کاملا خشک شدن شیره زود دست به کار شویدو نسبت به شستشوی ماشین اقدام نمایید. در صورت خشک شدن شیره درخت روی بدنه این ماده چسبناک تغییر رنگ میدهن و سفت میشود و به راحتی قابل تمیز کردن نمی باشد.

  ولی در صورت اقدام سریع برای از بین برده شیره درخت این امر ساده تر بوده و با استفاده از مواد و یا اسپری صمغ پاک کن به راحتی امکان تمیز کردن این عامل محیطی مهیا میباشد. همچنین با شامپو بدنه خودرو و یا مواد شوینده مخلوط با آب امکان تمیز کردن نیز وجود دارد. ولی در صورت خشک شدن شیره درخت، مراجعه به پولیشکار و مراکز دیتیلینگ حرفه ای خودرو توصیعه میشود تا با دستگاه پولیشر و پولیش بدنه خودرو مناسب به رفع این موضوع اقدام نمایند.

  باران‌های اسیدی و برف نیز می‌توانند عامل محیطی آسیب رسانی به رنگ خودرو باشند. باران شهری با توجه به آلایندگیهای معلق در هوای شهر خاصیت اسیدی پیدا کرده و روی رنگ بدنه خودرو لکه های کدر بر جای می گذارند. این باران ها با جذب آلودگی‌های هوا از جمله سولفوریک و نیتریک اسید، باعث خورندگی کیلر رنگ شده و به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما پس از اتمام بارش، خودروی خود را شستشوی داده و خشک نمایید.

  برای از بین بردن اثر باران های اسیدی مواد تخصصی پیشنهاد میشود، نام این محصولEnergo میباشد و با توجه به قدرت بازی که دارد باعث از بین بردن خاصیت اسیدی باران میشود، یکی دیگر از روشهای رفع آثار باران اسیدی استفاده از پولیش نرم و پد پولیش مخصوص بوده که برای احیاء رنگ توسط دیتیلینگ کاران مورد استفاده قرار می گیرد.

  گرد و خاک اگرچه بی ضرر به نظر می رسد، اما با ماندن طولانی مدت آن روی بدنه ماشین باعث ایجاد خط و خش و هولگرامروی بدنه می شود. بنابراین همیشه به موقع خودروی خود را شستشو داده و اجازه ندهید گرد و خاک و آلودگی برای مدت زیادی روی آن بماند. شستشوی بدنه و استفاده از دستمال یا دستکش های نرم مخصوص شستشوی بدنه بسیار اهمیت دارد و همچنین تفکیک دستمال شستشوی برای نقاط مختلف خودرو باعث جلوگیری از ایجاد خط و خش و گسترش آلودگی به نقاط مختلف بدنه میشود. یکی از مشکلات در کارواش دستی استفاده همزمان یک دستمال شستشو برای تمام نقاط میباشد به این معنی که هنگام شستشوی رینگ و رکاب خودرو آلودگی و گرد و غبار با دستمالی تمیز میشود که برای درب و سقف نیز استفاده می شود. این امر باعث ایجاد خط و خش روی نقاط حساس بدنه می شود.برای انجام یه شستشوی حرفه ای محصولاتی مانند دستکش پوست بره یا دستمال میکروفایبر بسیار مناسب می باشد و اصولا شامپو واکس بدنه از برندهای معتبر مانند شامپو واکس وورث، شامپو واکس بدنه مفرا نیز می تواند گزینه خوبی برای استفاده چه بصورت شخصی و یا حتی توسط کارکنان کارواش دستی نیز باشد.

  قرار گرفتن اتومبیل در معرض تابش مستقیم نور خورشید، می‌تواند به رنگ آن صدمه بزند. اشعه ماوراء بنفش قدرت بسیاری در از بین بردن پیوند مولکولی و ایجاد حرارت داشته و این صدمه به شکل کدر شدن کیلر رنگ که به آفتاب سوختگی معروف است و یا سایه و لکه افتادن در جهتی خاص روی رنگ بدنه خودرو می باشد. روش سنتی برای حل این مشکل پارک کردن خودرو در سایه یا استفاده از روکش‌های برزنتی یا پارچه ای مخصوص اتومبیلمی باشد که یکی از ایرادات این کار افتادن خط و خش و هولوگرام موقع گذاشتن و برداشتن روکش است. روش به روز و بی دردسر استفاده از پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو و یا کاور محافظتی است امروزه در صنعت دیتیلینگ خودرو برای مراقبت از رنگ بدنه استفاده از پوشش سرامیک بدنه بسیار متداول می باشد و با توجه به نوع سرامیک و تکنولوژی نانو بکار رفته در تولید برندهای مختلف نانو سرامیک بدنه، روش اجرا و ماندگاری سرامیک متفاوت می باشد و بسته به تجربه مجری و آموزش سرامیک ارایه شده کیفیت تقسیم بندی میشود. در اجرای سرامیک بدنه شدیدا توصیه میشود از مواد استاندارد استفاده شود و برای اجرا از افراد آموزش دیده با امکانات استاندارد در این امر کمک گرفته شود.

  و در پایان بحث عوامل تاثیر گزار بروی رنگ خودرو، نتیجه گیری حفاظت از رنگ خودروامروزه با پیشرفت چشم گیر علم و فناوری های جدید در همه زمینه ها مخصوصا حوزه محصولات خودرویی، شاهد این هستیم که اغلب مردم به دنبال محصولات و آپشن های جدید برای خودرو خودشان هستند. سرامیک خودرو و واکس های آبگریز یکی از روش های با کیفیت و ارزان برای محفاظت کردن از رنگ خودرو هستند.

  سایت جی تی آنلاین با گردآوری بیشتر این محصولات توانسته است شما را برای داشتن انتخابی مناسب از برندهای مطرح دنیا در زمینه دیتیلینگ خودرو برای داشتن خودرویی همیشه تمیز و لوکس یاری کند.

  گردآورنده: آقای علی اصغر مهربان رودپشتی

   

   

  نظرات
  07/04/1399 03:16 ب.ظ
  واقعا عوامل جوی و محيطی به خودرو ضرر ميزنند البته ديتيلینگ باعث شده احيا رنگ و پوليشكاری بخشی از موارد رو جبران كنه ولی مطمینا مثه اول نمیشه
  نظر